z takich rozwiązań jest fotowoltaika. W dużym skrócie fotowoltaika to inaczej panele fotowoltaiczne, które dzięki swojej niezwykłej konstrukcji zmieniają energię z promieniowania słonecznego na energię elektryczną.
Aby zastosować w budynku tego typu system, na dachu należy umieścić we właściwy sposób kolektory słoneczne. Wszelkie niezbędne elementy są niestety bardzo kosztowne. Za podstawowy zestaw należy zapłacić od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Do ceny warto doliczyć również koszt instalacji.
Planując zakładanie kolektorów warto zlecić tego typu usługę profesjonalnej firmie, która odpowiednio dobierze rozmiar i typ kolektora słonecznego, aby instalacja była jak najbardziej wydajna.
Odpowiednią firmę, świadczącą tego typu usługi bez problemu znaleźć można za pomocą wyszukiwarki internetowej. Warto zdecydować się na specjalistów którzy posiadają dobrą opinię wśród swoich klientów. Na stronach internetowych zazwyczaj znaleźć można mnóstwo fotografii z ostatnich realizacji.
Energia odnawialna cieszy się stale rosnącą popularnością. Pozwala ona zaoszczędzić znaczną kwotę na rachunkach za energię elektryczną. W słoneczne dni korzystanie z pieca centralnego ogrzewania jest zbędne, a co za tym idzie zużycie opału jest dużo niższe.
Dla właściciela budynku oznacza to również znaczną oszczędność czasu.
Fotowoltaika jest coraz bardziej popularnym sposobem
Energia odnawialna jest wytwarzana dzięki energii słonecznej, energii wiatru i wody, energii geotermalnej i energii z biomasy. Zasoby odnawialnych źródeł energii uzupełniają się w naturalnych procesach, a więc nie da się ich wyczerpać.
Dzięki korzystaniu z energii odnawialnej dbamy o ochronę środowiska. To właśnie dzięki korzystaniu z odnawialnych źródeł energii przyczyniamy się do polepszenia stanu lokalnego środowiska naturalnego.
Energia słoneczna jest bezpośrednio wykorzystywana do produkowania energii elektrycznej za pomocą fotoogniw. Jest to tzw. energia fotowoltaiczne. Fotowoltaika jest coraz bardziej popularnym sposobem na zamianę energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną.
W fotowoltaikę inwestują nie tylko właściciele domów jednorodzinnych, ale też przedsiębiorcy. Ze względu na wzrost cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla i częstym zmianom ceny energii elektrycznej, przedsiębiorcy decydują się na montowanie własnych elektrowni, na którą składają się panele fotowoltaiczne.
Kolektory słoneczne montuje się do istniejącej instalacji i wykorzystuje do przemiany energii promieniowania słonecznego na ciepło. Kolektory umieszcza się na dachu lub na konstrukcji wsporczej ustawionej na gruncie. Nachylenie kolektorów wynosi mniej więcej 40°. Wyróżniamy kolektory płaskie, płaskie próżniowe, próżniowo-rurowe, skupiające i specjalne. Najbardziej popularny jest kolektor płaski, który co prawda ma mniejszą efektywność energetyczną, jednak jest najtańszą ofertą na rynku.
Fotowoltaika dla laika
Chociaż fotowoltaika brzmi dość tajemniczo, a i z pewnością poważnie, w praktyce jest tematem, którym każdy z nas powinien się zainteresować. Dlaczego tak właśnie się dzieje? Głównie dlatego, że porusza ona tak ważną kwestię, jak energia odnawialna. Coraz bardziej świadomi stajemy się bowiem tego, że do wytwarzania prądu używamy źródeł, które po pierwsze już stają się deficytowe, a po drugie niestety pogarszają stan środowiska naturalnego. Tymczasem źródła odnawialne, jak słońce, nie tylko są niewyczerpanym pokładem energii, ale też źródłem, które dba o przyrodę, a tym samym warunki klimatyczne i ekologiczne, w jakich żyjemy.
Nie musimy znać się na fizyce. Nie musimy też być dobrymi ekologami, aby rozumieć, że takie rozwiązania, jak kolektory słoneczne, czy instalacje fotowoltaiczne są nie tylko praktyczne, ale też proekologiczne. O tym, że tak właśnie jest, świadczy chociażby program rządowy, w ramach którego osoby zainteresowane takimi instalacjami w swoich gospodarstwach mogą liczyć na rządowe dotacje. Bo niestety tego typu instalacje to wciąż duże koszty.
A jak skorzystać z takiej opcji? Jeśli rzeczywiście nas taka instalacja interesuje, musimy poszukać firmy zajmującej się jej montażem oraz obsługą. Bo tutaj bardzo ważny jest odpowiedni dobór ogniw czy kolektorów. Samemu możemy mieć problem. Profesjonalna firma jest natomiast wstanie szybko wyliczyć potrzebne parametry techniczne i wszystko odpowiednio dobrać. No i wykona wszystkie potrzebne prace tak, aby instalacja działała niezawodnie.